LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

Nadmierna potliwość (nadpotliwość, z łac. „hyperhidrosis") to choroba, która występuje od zawsze, choć jeszcze do niedawna traktowano ją bardziej jak kłopotliwą przypadłość niż wymagające leczenia schorzenie.
Szacuje się, że cierpi na nią około 2-3% populacji, a najbardziej narażonymi na nią miejscami ciała są pachy, dłonie oraz stopy.
Nadmierne pocenie się dłoni najczęściej związane jest z reakcją emocjonalną na stres. W skrajnych przypadkach dłonie mogą być wilgotne przez cały czas, co powoduje dyskomfort i jeszcze większy stres, tworząc w ten sposób zamknięte koło, z którego dana osoba nie może się uwolnić.
Wzmożona potliwość dłoni może prowadzić do maceracji skóry, sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym Może nawet prowadzić do nerwicy lękowo-depresyjnej i natręctw ruchowych. Prócz skutków zdrowotnych, nadpotliwość wywiera negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie cierpiących na nią osób – w zawodach związanych z ciągłymi kontaktami z innymi ludźmi rodzi zakłopotanie i nerwowość, zwłaszcza w momentach wymagających podania dłoni.
Jedna z mniej inwazyjnych technik leczenia nadpotliwości jest ostrzyknięcie wyznaczonego obszaru skóry toksyną botulinową. Iniekcje eliminują problem wilgotnych dłoni, pach lub stóp na co najmniej kilka miesięcy.
Przed rozpoczęciem terapii z zastosowaniem toksyny botulinowej lekarz przeprowadza wywiad lekarski oraz badanie kliniczne. Następnie wykonuje testu Minora w celu potwierdzenia rozpoznania nadpotliwości. Miejsca narażone na wzmożoną potliwość zostają posmarowane jodyną, a następnie pokryte skrobią. Schorzenie zostaje potwierdzone, jeśli na danym obszarze pojawi się granatowe zabawienie. Test Minora umożliwia jednocześnie precyzyjne wyznaczenie obszaru nadpotliwego, tak aby nie pominąć dodatkowych skupisk gruczołów potowych. Przeoczenie takich skupisk może osłabić ostateczny efekt zabiegu i wpłynąć negatywne na zadowolenie pacjenta.
Zabieg nie jest zbyt bolesny, ale u pacjentów wrażliwych na odczuwanie bólu stosuje się znieczulenie miejscowe pod postacią maści znieczulającej.
Cały obszar zostaje podzielony na kwadraty o boku 1,5 cm, następnie w każdy kwadrat przy pomocy bardzo cienkiej igły wstrzykiwana jest niewielka dawka preparatu. Specjalista wprowadza ją płytko pod skórę, a ostrzykiwanie zajmuje od kilku do kilkunastu minut.
Działanie preparatu polega na zablokowaniu nerwów zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego. Innymi słowy, blokuje wydzielanie przez nie potu. Toksyna zaczyna działać po ok. 72 godzinach, natomiast pełny efekt zabiegu jest widoczny po 7-14 dniach. Utrzymuje się przez ok. 6-9 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania preparatu wydłuża się. Pacjent może wrócić do pełnej aktywności zaraz po zabiegu, a utrzymujące się niekiedy zaczerwienienie i swędzenie skóry dłoni znika po upływie kilku dni. Kolejna sesja terapii może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej – następuje to po 7-12 miesiącach. Efekty kuracji są uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta.

Jeśli również Ciebie dotyczy problem NADPOTLIWOŚCI dłoni, stóp, czoła czy pach..., umów się na wizytę ze specjalistą w Laboratorium Piękna!. Zadzwoń pod numer 660 954 141 lub odwiedź nas na ul. Brzeskiej 7a w Głogowie.
Zapraszamy!!!