PIĘKNA CERA OD DZIŚ!!!

PIĘKNA CERA OD DZIŚ !

Jakie produkty wspomagają kondycje skóry w walce z niedoskonałościami?
Jakich produktów unikać w diecie?

Trądzik różowaty początkowo objawia się okresowo występującym zaczerwienieniem
twarzy, a następnie grudkami i krostami. Przyczyny trądziku to najczęściej:
 zaburzenia hormonalne,
 toksyny w żywności i otoczeniu,
 upośledzenie metylacji,
 problemy z jelitami.

ABY PRZYWRÓCIĆ RÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ
powinniśmy zadbać o prawidłową pracę nadnerczy, tarczycy, gospodarki węglowodanowej, poprawić pracę jelit i wchłaniania, dostarczyć odpowiednią podaż tłuszczu, węglowodanów,
cholesterolu (tłuszcz jest nośnikiem wit. A, D, E, K, prekursorem hormonów), zadbać o regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, odpowiednią ilość snu. Ekspozycja na słońce powoduje syntezę endogennej witaminy D3, która ma ogromne znaczenie w regulacji gospodarki węglowodanowej.

JAKICH POKARMÓW NALEŻY UNIKAĆ?

 PRODUKTY ZAWIERAJĄCE CUKIER
  • o wysokim indeksie glikemiczym po zjedzeniu których następuje wzrost poziomu insuliny we krwi 
  • słodycze, 
  • białe pieczywo
  • biały ryż. 
Cukier jest pożywką dla bakterii, wpływa negatywnie na florę bakteryjną jelit, zmienia pH łoju, który staje się bardziej pożywny dla bakterii skórnych, nasila insulinooporność, zaburza gospodarkę
hormonalną. Cukier dodatkowo osłabia włókna kolagenowe co przyspiesza starzenie się skóry.

 PRODUKTYPRZETWORZONE - typu Fast-food, gotowe dania w paczkach, puszkach, proszkach zawierające barwniki, aromaty, wzmacniacze smaku, polepszacze, spulchniacze i konserwanty.

 GLUTEN –często jest przyczyną nadwrażliwości pokarmowych. Gluten stymuluje zonulinę –białko które powoduje rozszczelnienie ścisłych połączeń między komórkami nabłonka jelita cienkiego, co zwiększa jego przepuszczalność i umożliwia przedostawanie się endotoksyn do krwioobiegu. Nadmiar endotoksyn może nasilać objawy trądziku.

 MLEKO I PRODUKTY MLECZNE - zawarta w mleku kazeina często uczula czego konsekwencją jest trądzik. Mleko zawiera substancje hormonalne oraz antybiotyki, które dezorientują gospodarkę hormonalną organizmu np. hormon wzrostu IGF-1 mogący odpowiadać za trądzik. Mleko nasila wydzielanie insuliny, może także „zaśluzowywać” co jest dobrą pożywką dla patogenów oraz negatywnie wpływać na jelita, nasilając w nich stany zapalne.

 ALKOHOL- podnosi indeks glikemiczny – szczególnie nie polecane są kolorowe drinki zawierające barwniki, aromaty i syntetyczne związki, które pogarszają stan cery.

 NADMIAR OMEGA-6 Z kwasów omega-6 w wyniku przemian enzymatycznych powstają prozapalne eikozanoidy. Produkty bogate w kwasy omega-6, takie jak pestki, orzechy, sezam, mak i oleje roślinne, powinny być ograniczone lub przy cerze trądzikowej eliminowane z diety, natomiast zarówno produkty z kwasami omega-3, jak i omega-6 nie powinny być podgrzewane.

 PRODUKTY NIETOLEROWANE W wyniku braku tolerancji powstają kompleksy immunologiczne, sprzyjające rozwojowi autoagresji czy gromadzeniu się kompleksów w tkankach lub występowaniu stanów zapalnych. Produkt uważany za zdrowy, w konkretnym organizmie może nie być tolerowany. Nietolerancje sprawdzimy za pomocą badań diagnostycznych określających poziom przeciwciał IgA i IgG na konkretny produkt.

PRODUKTY POPRAWIAJĄCE STAN SKÓRY.
 Dieta powinna składać się z produktów naturalnych i nieprzetworzonych. Powinny się w niej znaleźć mięso, owoce, warzywa, zioła, kasze bezglutenowe.
 Bogate w antyoksydanty zielone koktajle z brokułu, jarmużu, chlorelli, spiruliny, ziół które dostarczają związków siarki dla prawidłowego wydzielania łoju przez skórę. Siarka hamuje rozwój objawów trądzikowych, łuszczycy, zmniejsza łojotok, działa antybakteryjnie ułatwia procesy usuwania toksyn.
 Olej z wiesiołka zawiera kwas gamma-linolenowy o działaniu przeciwzapalnym.
 Cynk działa leczniczo na trądzik i przyspiesza gojenie się ranek. W cynk obfitują owoce morza (ostrygi i małże), ryby, rośliny strączkowe, drób (wątróbka), kasze, jajka, kiełki, soja, oraz pieczywo żytnie.
 Błonnik pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Znajdziemy go w otrębach, kaszach, ryżu brązowym, pieczywie pełnoziarnistym, nasionach roślin strączkowych oraz warzywach i owocach.
 Witamina A wygładza skórę, redukuje zmarszczki i przebarwienia, zwiększa elastyczność skóry oraz powoduje wzrost liczby fibroblastów i włókien kolagenowych. Do najbogatszych naturalnych źródeł witaminy A należą: tran, wątroba i podroby, słodkie ziemniaki ,marchew,jarmuż ,szpinak i dynia .
 Witamina E łagodzi oparzenia słoneczne, poprawia elastyczność i jędrność skóry. Zawiera ją m.in. natka pietruszki, papryka, orzech włoski, szpinak, czarne jagody.
 Witaminy z grupy B łagodzą schorzenia skórne. Witaminę B2 znajdziemy w jajkach, chudym mięsie, nabiale, brokułach. Natomiast witamina B5 znajduje się w wątrobie, nerkach, płatkach owsianych, jajach i orzechach.